fbpx
נחל תנינים
Travel,  טיולים בארץ,  ישראל

שבת בבוקר יום יפה

10 טיולים קלילים עם ילדים עד שעה מתל אביב

נגיף הקורונה עצר את החיים של כולנו. ביום בהיר אחד, העולם עצר מלכת – הפסקנו לעבוד, ללמוד, לצאת מהבית. התכנסנו בתוך הבתים, יצרנו, שיחקנו, אכלנו, אכלנו, אכלנו, וכן אפשר לומר שגם נהננו. נהננו מהביחד של המשפחה שלנו, משגרת יום רגועה, נטולת לחץ, מטיול קצר בשכונה. אבל, למרות הכיף, החלק הכי קשה בתקופה הזו לצד הקושי בניתוק מהמשפחה היה חוסר היכולת לטייל.  במיוחד למשפחה מטיילת שכמונו. 

אנחנו מטיילים מאז ומתמיד , עוד לפני שהבנות נולדו טיילנו לבד, בשבתות ובחופשות. מעולם לא הפחידו אותנו מרחקים או נסיעות ובקלות יכולנו להתעורר מוקדם בשבת לנסוע למסלול ברמת הגולן, ולחזור בשעות הערב היישר למקלחות ולמיטה. 

בשנים האחרונות, השבועות שלנו עמוסים יותר ויותר, וגם העייפות שמגיעה בסוף השבוע. אני מודה שלפעמים גם לי אין את הכוח אחרי שבוע של עבודה, סידורים ועומס, לקום מוקדם בשבת בבוקר, לחזור מאוחר בערב, ולהתחיל שבוע חדש בעייפות.  ובכל זאת כדי לנצל את השבת ולא סתם להישאר בבית, הפיתרון בטיול יחסית קרוב למרכז הארץ, מאפשר לנו לצאת מהבית בשעה נורמלית (לא לפני 10:00) ולחזור אחר הצהרים.  לפעמים זאת אפשרות נעימה להעביר את השבת.

לכבוד הפרידה מהסגר והחזרה לשגרת טיולים, אספתי עבור הבלוג המלצות ל – 10 מסלולים קלילים לטיולים עם ילדים (אבל לא רק!) במרחק של עד שעה מתל אביב. מדינת ישראל מעולם לא הייתה אטרקטיבית כמו עכשיו.

1. גן לאומי ירקון (מוכר גם בשם מקורות הירקון)

20 דקות נסיעה ממרכז תל אביב

מקורות הירקון הוא גן לאומי השוכן בסמוך לפתח תקווה וראש העין. הוא כולל בתוכו את “תל אפק”, אגם מלאכותי יפיפה ואת מקורות נחל הירקון. מדובר בפנינת טבע ויפה נעימה בלב גוש דן. במקום מרחבי דשא, עצים אשר מספקים צל נעים, אגם ויובלי נחל (שימו לב! הכניסה למים אסורה) ושכשוכיות לילדים. מבצר תל אפק (המוכר יותר כמבצר אנטיפטריס) מהווה אטרקציה נוספת וניתן להסתובב בו, לעלות על חומותיו ולהרגיש כמו אביר לפני מאות שנים. המרחבים והצל מאפשרים לערוך שם פיקניק, על האש או סתם לטייל עם הילדים בין האתרים השונים. הכניסה אליו היא דרך כביש 483 (בין ראש העין לפתח תקווה או דרך כביש 40 על יד כפר הבפטיסטים).

באופן מפתיע הביקור האחרון שלנו שם היה לפני חמש שנים, אז דגתי כמה תמונות עתיקות מהארכיון.. 

עונה מומלצת לטיול: כל השנה (לא מתאים לימים גשומים).

מתאים לעגלות: כן

הכניסה בתשלום: מבוגר 28 ש”ח, ילד 14 ש”ח (תשלום מגיל 5), למינוי מטמון של רשות הטבע והגנים הכניסה חינם.

שעות פתיחה:

שעון קיץ: בימים א’ – ה’ ושבת: 17:00 – 08:00 בימי שישי וערבי חג: 16:00 – 08:00

שעון חורף: בימים א’ – ה’ ושבת: 16:00 – 08:00 בימי שישי וערבי חג: 15:00 – 08:00.

פארק מקןרות הירקון
פארק מקורות הירקון
פארק מקורות הירקון

2. מערת הנטיפים שורק

49 דקות נסיעה ממרכז תל אביב

מערת הנטיפים  שׂורק כשמה כן היא: מערת נטיפים הנמצאת בהרי יהודה, סמוך לעיר בית שמש, בלב אזור הררי יפיפה, מיוער ומלא בטבע. המערה התגלתה על ידי עבודות במחצבה סמוכה בשנות ה- 60, ויש בה נטיפים וזקיפים רבים ומרשימים בעקבות מפגש של מים עם פחמן דו-חמצני היוצרים מעין חומצה שממיסה את הסלע, ושאריות של הגיר מצטברות על תקרת המערה כשהן נוטפות ומתקשות – מכאן נטיף. התמיסה מגיעה לקרקע ומצטברת שם בערמה זקופה אשר נקראת זקיף. חלק מהזקיפים במערה הם בני מאות אלפי שנים והיא עדיין מתחדשת בזקיפים חדשים. הביקור במערה הוא יחסית קצר (30 דקות) והוא נעשה בקבוצות עם מדריך שמסביר על הנטיפים והיווצרות המערה. הדרך למערה כוללת ירידה של 150 מדרגות בנוף טבעי ומהמם המאפשר תצפית יפה על האזור (יש בצמוד למערה חניה לנכים למי שלא יכול לרדת במדרגות).  

הטיול במערת הנטיפים מושלם ליום גשום, את יום הטיול שלנו במקום תוכלו לקרוא בפוסט שלי שבת טיול: מערת הנטיפים.

האזור שסביב המערה, הרי יהודה, מדהים ביופיו בחורף, יש שפע של ירוק, פרחים וצבעים מיוחדים. בימים ותקופות עם פחות סיכוי לגשם ניתן גם לערוך פיקניק או על האש בכל היערות מסביב.

הכניסה בתשלום: מבוגר 28 ש”ח, ילד 14 ש”ח (תשלום מגיל 5), למינוי מטמון של רשות הטבע והגנים הכניסה חינם.

עונה מומלצת לטיול: כל השנה, גם בימים גשומים.

מתאים לעגלות: המערה נגישה לעגלות, יש מעלית המגיעה לכניסה למערה.

שעות פתיחה:

שעון קיץ: בימים א’ – ה’ ושבת: 17:00 – 08:00 בימי שישי וערבי חג: 16:00 – 08:00

שעון חורף: בימים א’ – ה’ ושבת: 16:00 – 08:00 בימי שישי וערבי חג: 15:00 – 08:00.

מערת הנטיפים שורק

3. שמורת טבע נחל מערות

50 דקות נסיעה ממרכז תל אביב

שמורת טבע נחל מערות משתרעת משני צידי נחל מערות הכרמל, אל מול נוף מרהיב של הר הכרמל מצד אחד, ומישור החוף הצפוני והים מצידו השני. בתוך הנוף היפיפה הזה שוכן נחל מערות ולצידו מערות אשר שימשו למגורים של האדם הקדמון. המסלול המומלץ למשפחות מעגלי קל ומתחיל בכניסה לשמורת הטבע בשביל פשוט, בדרך עוברים בין שלוש מערות שונות ובהן תצוגה של דמויות וחיי האדם הקדמון לפני עשרות אלפי שנים. ניתן גם לצאת מהכניסה לשמורה למסלולים שונים כגון מסלול צפוני יותר שעולה לפסגה סמוכה ממנה נוף פנורמי מדהים של הים התיכון. המסלול די פשוט, ומדהים ביופיו. מעבר לטבע המיוחד, ניתן גם ללמוד על חיי האדם הקדמון ולערוך פיקניק קטן במטע הזיתים הסמוך על יד שולחנות קק”ל או להמשיך למסעדה טובה בזכרון יעקב הסמוכה.

הכניסה בתשלום: מבוגר 22 ש”ח, ילד 9 ש”ח (תשלום מגיל 5), למינוי מטמון של רשות הטבע והגנים הכניסה חינם.

עונה מומלצת לטיול: אביב, קיץ, סתיו.

מתאים לעגלות: הטיפוס למערות לא מתאים לעגלות, אפשרי במנשא (טיילנו עם תינוקת בת חצי שנה)

 

שעות פתיחה:

שעון קיץ: בימים א’ – ה’ ושבת: 17:00 – 08:00 בימי שישי וערבי חג: 16:00 – 08:00

שעון חורף: בימים א’ – ה’ ושבת: 16:00 – 08:00 בימי שישי וערבי חג: 15:00 – 08:00.

נחל מערות
נחל מערות
נחל מערות
נחל מערות
נחל מערות

4. הגשרים התלויים בפארק נשר

60 דקות נסיעה ממרכז תל אביב

הגשרים התלויים נמצאים בפארק נשר בכרמל, בצמוד לעיר נשר. הגשרים נמצאים מעל נחל קטיע, ועוברים בנוף הפראי של הר כרמל, אזור מיוער בצפיפות, תלול ומלא בצמחיה. המסלול הראשון מתאים לעגלות וכולל הליכה לאורך שביל באורך 1.5 ק”מ מהחניון ועד לגשרים עצמם. ניתן לעבור על הגשרים (אשר תלויים על כבלי פלדה עבים) לגדה הדרומית של נחל קטיע, לטייל קצת באזור הכולל תחנות תצפית, לרבוץ על ספסלי ישבה מוצלים ולחזור באותה דרך אל החניון (לא כולל עצירה לארטיק ליד החניון…). 

אפשרות אחרת היא לרדת מהחניון לכיוון נחל קטיע ולהמשיך ב”דרך אורי” על שם סגן אורי בינמו ז”ל שנרצח בפיגוע בשנת 2005, לאורך מסלולים המסומנים בירוק וכחול, עד לגשרים מצידם הדרומי, ואז לחזור דרך השביל לחניון. מדובר במסלול יחסית קצר (2.5 ק”מ) אך הוא עובר בחלקו בדרכים צרות בתוך הנחל, בצמוד לשטח מיוער בצפיפות. עשינו את המסלול פעמיים (בפער של כמה שנים טובות), עם ילדות קטנות (פעם אחת אפילו עם תינוקת במנשא). יש חלקים קצת יותר מאתגרים שצריכים לסייע לילדים לעבור מכשולי סלעים כאלה ואחרים, אך סה”כ זה מסלול די קל, מוצל ברובו, בטבע יפיפה המאפיין את הר הכרמל. בצמוד לחניון, בכניסה ל”שביל אורי” יש מתקנים לילדים ושולחנות קק”ל לטובת המטיילים. אחרי טיול נעים בפארק ניתן להמשיך לארוחת צהרים בדאליית אל כרמל או בעיר חיפה הסמוכה.

עונה מומלצת לטיול: נחל קטיע – אביב, קיץ וסתיו (אחרי הגשם המסלול רטוב וחלקלק)

הגשר התלוי – כל השנה

מתאים לעגלות: הגשר התלוי כן, נחל קטיע במנשא בלבד (עשינו את המסלול עם תינוקת בת חצי שנה)

 הכניסה לפארק חינם.

נחל קטיע - נשר
נחל קטיע - נשר
הגשרים התלויים בנשר
הגשרים התלויים בנשר
הגשרים התלויים בנשר

5. פארק אלונה - מי קדם

50 דקות נסיעה ממרכז תל אביב

אתר “מי-קדם” בפארק אלונה שוכן באזור זכרון יעקב- בנימינה באזור יפיפה הכולל שדות ומטעים של היישובים בסביבה. האטרקציה המרכזית היא ניקבה חצובה מהתקופה הרומית אשר הייתה חלק מאמת המים שהעבירה מי שתייה לעיר הרומית קיסריה. הסיור במקום מתחיל בסרטון שמסביר על חציבת הניקבה וחשיבות אמת המים לעיר קיסריה כחלק ממפעלי הבניה האדירים של תקופת הורדוס. לאחר הסרטון נכנסים לתוך הניקבה החשוכה, מומלץ מאוד להגיע עם פנסים, הניקבה מוצפת במים (בערך עד הירכיים של מבוגר כ- 70 ס”מ), ולכן עדיף להיות מצוידים בבגדי ים ובגדי החלפה. הילדים מאוד נהנים בהליכה במים בתוך מערה חשוכה, בשבילם זו אטרקציה משובחת. המסלול במים די קצר אך נוכח ההליכה האיטית במים בטור ארוך, זה עשוי לקחת לפחות 40 דקות. ביום קיץ חם, מדובר בטיול מאוד מהנה, גם מים וגם צל – מה יכול להיות יותר טוב מזה?

עונה מומלצת לטיול: האתר פתוח בין אפריל לאוקטובר.

מתאים לעגלות: לא. מתאים לילדים שהולכים, או במנשא. 

הכניסה בתשלום: מבוגר 30 ש”ח, ילד 25 ש”ח (תשלום מגיל 5)

שעות פתיחה:

אפריל – אוגוסט: ימים א-ה ושבת, 9:00-15:00 (כניסה אחרונה בשעה 14:00), יום ו 9:00-14:00 (כניסה אחרונה בשעה 13:00).

ספטמבר- אוקטובר: ימים א-ה ושבת, 10:00-16:00 (כניסה אחרונה בשעה 15:00), יום ו 9:00-14:00 (כניסה אחרונה בשעה 13:00).

לפרטים נוספים: אתר פארק אלונה

פארק אלונה
פארק אלונה
פארק אלונה
פארק אלונה

6. גן לאומי עין חמד

38 דקות נסיעה ממרכז תל אביב

הגן הלאומי עין חמד שוכן על אם הדרך בין תל אביב לירושלים, בסמוך לכביש 1. הוא כולל מרחבים ירוקים של דשא, עצים ומים. בשמורה עובר נחל כיסלון אשר בתקופות מסוימות זורמים בו מים, יש בשמורה שפע של שבילים נעימים ומוצלים, מרחבי דשא, פינות נסתרות, שולחנות קק”ל ואף מבצר צלבני עתיק הקרוי “אקווה בלה”  (המים היפים). בגן הלאומי אפשר לערוך טיול קצר לאורך המסלול המעגלי, להיכנס למבצר הצלבני, לערוך פיקניק או סתם להירדם על מחצלת על הדשא מתחת לאחד העצים. בתקופת הסתיו, השלכת של העצים יוצרת מרבד מדהים של עלים, המאפשרים לילדים לערוך “קרבות עלים”. ניתן לנסוע משם דקות ספורות לאבו- גוש לטובת ארוחה באמת מהמסעדות המזרחיות הפזורות שם.

הכניסה בתשלום: מבוגר 22 ש”ח, ילד 9 ש”ח (תשלום מגיל 5), למינוי מטמון של רשות הטבע והגנים הכניסה חינם.

עונה מומלצת לטיול: כל השנה, יפה במיוחד בתקופת השלכת.

מתאים לעגלות: כן 

שעות פתיחה:

שעון קיץ: בימים א’ – ה’ ושבת: 17:00 – 08:00 בימי שישי וערבי חג: 16:00 – 08:00

שעון חורף: בימים א’ – ה’ ושבת: 16:00 – 08:00 בימי שישי וערבי חג: 15:00 – 08:00.

עין חמד
המבצר בעין חמד
עין חמד
עין חמד

7. שמורת שער פולג

23 דקות נסיעה ממרכז תל אביב

שמורת שער פולג שוכנת מדרום לעיר נתניה, בסמוך לקיבוץ יקום, מושב אודים ומכון וינגייט. המסלול מתחיל בחניון הסמוך לקיבוץ יקום. ממנו הולכים במסלול מעגלי קצר (4 ק”מ) העובר לאורך נחל פולג, לצד תל פולג אליו ניתן לטפס ולערוך תצפית על האזור. באזור ניתן לראות בחורף ובאביב שפע של פריחה וירוק. בשמורה יש מספר קטעים מוצלים עם כמה עצים ובהחלט ניתן לערוך פיקניק נחמד. ההליכה היא ברובה מישורית וקלה, ניתן לסיים את המסלול תוך שעה או מעט יותר. ניתן לאחר מכן לשלב ביקור ב”דיונת וינגייט” הסמוכה (מרחק נסיעה של 5 דקות) וללכת על דיונה, לנסות להתגלש על הדיונה או סתם לשחק בחול…
עונה מומלצת לטיול: כל השנה. הדיונה בוינגייט לא מומלצת בחורף.

מתאים לעגלות: כן 

כניסה לשמורה חינם.

שער פולג
הדיונה וינגייט
הדיונה בוינגייט

8. שמורת נחל תנינים

45 דקות נסיעה ממרכז תל אביב

שמורת נחל תנינים שוכנת בסמוך לכביש החוף, על יד ג’סר- א- זרקא וזיכרון יעקב. בשמורה ניתן לראות את שרידי אמת המים לקיסריה. בשמורה יש שילוב של טבע המאפיין את מישור החוף לצד שרידים ארכאולוגיים מהתקופה הרומית. הסיור בשמורה הוא מעגלי וקצר, יש מעט פינות מוצלות עם עצים וקנים לאורך הנחל. האטרקציה המרכזית היא הליכה במים בתוך אחת מהתעלות באמה. הילדים כמובן מתלהבים מאוד מללכת בתוך המים (שבמקרה הטוב מגיעים עד הברך…), ביום קיץ חם, זה מסלול נחמד מאוד. במקום יש גם כמה שולחנות פיקניק. לאחר הביקור ניתן להמשיך לזיכרון יעקב הסמוכה על מנת לאכול.

עונה מומלצת לטיול: כל השנה

מתאים לעגלות: רוב המסלול כן, הכניסה לאמת המים רק ברגל. 

הכניסה בתשלום: מבוגר 22 ש”ח, ילד 9 ש”ח (תשלום מגיל 5), למינוי מטמון של רשות הטבע והגנים הכניסה חינם.

שעות פתיחה:

שעון קיץ: בימים א’ – ה’ ושבת: 17:00 – 08:00 בימי שישי וערבי חג: 16:00 – 08:00

שעון חורף: בימים א’ – ה’ ושבת: 16:00 – 08:00 בימי שישי וערבי חג: 15:00 – 08:00.

נחל תנינים
נחל תנינים
נחל תנינים
נחל תנינים
נחל תנינים

9. גן לאומי בית גוברין - מרשה

53 דקות נסיעה ממרכז ת"א

בית גוברין – מרשה הוא גן לאומי אשר משמר את שרידיה של העיר מרשה, בשמורה מערות רבות וחללים תת-קרקעיים מגוונים ושרידים ארכאולוגיים חשובים. האתר שוכן מזרחית לעיר קריית גת, כ- 10 דקות נסיעה ממחלף קריית גת על כביש 6. בחלקו הדרומי והגבוה ביותר של הגן נמצא תל מרשה. בגן הלאומי ניתן לראות טבע המאפיין את שפלת יהודה ולהיכנס למערות מיוחדות. המסלול עצמו קצר (2-3 ק”מ), ברובו מישורי, וניתן לשלב פיקניק מתחת לאחד העצים באזור.

הכניסה בתשלום: מבוגר 28 ש”ח, ילד 14 ש”ח (תשלום מגיל 5), למינוי מטמון של רשות הטבע והגנים הכניסה חינם.

עונה מומלצת לטיול: כל השנה גם בימים חורפיים. 

מתאים לעגלות: המסלול כן, הכניסה למערות פשוטה יותר עם מנשא. 

שעות פתיחה:

שעון קיץ: בימים א’ – ה’ ושבת: 17:00 – 08:00 בימי שישי וערבי חג: 16:00 – 08:00

שעון חורף: בימים א’ – ה’ ושבת: 16:00 – 08:00 בימי שישי וערבי חג: 15:00 – 08:00.

בית גוברין
מערות בית גוברין
מערות בית גוברין

10. יער ראש העין

23 דקות נסיעה ממרכז תל אביב

יער ראש העין נמצא ממש בתוך העיר וכדי להגיע אליו יש לנווט לרחוב קיבוץ גלויות. במקום ישנה חניית עפר, לאחר הליכה קצרה לאורך שביל בתוך היער מגיעים ל”שביל פרחי הבר”,  מדובר במסלול מעגלי באורך כ- 1 ק”מ.  הוא כרוך בעליה, ולאחר מכן ירידה שמגיעה חזרה לנקודת התחלת המסלול. המסלול מסומן בצבע אדום. בתקופת החורף והאביב היער מלא בפריחה בשלל צבעים. בראש הגבעה ניתן לערוך תצפית מזרחה על השומרון המסלול קליל ונחמד, אפשר לטייל ביער עם עגלה, למעט פרחי הבר עם עגלות.  תוכלו לקרוא עוד השבת השמשית שלנו ביער ראשון העין בפוסט הזה. במקום יש מתקנים לילדים ושולחנות קק”ל. 

עונה מומלצת לטיול: כל השנה (לא כשגשום)

מתאים לעגלות: עד שביל פרחי הבר כן. 

הכניסה חינם.

יער ראש העין

בעקבות נגיף הקורונה יש הגבלת מבקרים בחלק מהאתרים ושמורות הטבע של רשות הטבע והגנים. יש להירשם באתר הרט”ג לפני ההגעה לאתר.

צאו לטייל – יש לנו ארץ נהדרת !

יש לכם עוד מסלולים קרובים למרכז שלא הזכרתי פה? כתבו לי בתגובות!

דף הבית » Travel » שבת בבוקר יום יפה
Facebook Comments Box

299 Comments

כתיבת תגובה

דילוג לתוכן