fbpx
שקדיות בקיבוץ מגל
Travel,  טיולים בארץ,  ישראל

מועצה אזורית מנשה

על קפה, שמן זית ושקדיות פורחות

על אם הדרך בין כביש 65 לכביש 70 מסתתר לו אזור נפלא שעדיין לא מוכר מספיק למטייל הישראלי. 

תושבי המרכז כמוני, עוברים במועצה אזורית מנשה בכל נסיעה לצפון, ואף פעם לא העלתי על דעתי מה טומן בחובו האזור שנמצא מצידי הדרכים שמחברות בין הצפון ומרכז הארץ (כביש 6, כביש 70 וכביש 65). 

בסיור בלוגריות בו השתתפתי לאחרונה, מיכל אברמוב, מנהלת תחום תיירות במועצה האזורית מנשה, וטל רז, מורת דרך ותושבת קציר (ישוב קהילתי במועצה האזורית), חשפו בפנינו הצצה קטנה אל תוך מגוון האפשרויות הקיימות  לטיולים בתחומי המועצה.

קפה טוב - בית החולים שער מנשה

באזור שמושתת על דו קיום בין ערבים ליהודים, דתיים וחילונים, הגרים בשכנות טובה, לא הפתיע אותי שהמקום בו פתחנו את הסיור היה בית הקפה “קפה טוב” במרכז לבריאות הנפש – שער מנשה. 

כן, אני יודעת שזה נשמע קצת מוזר, בית קפה בתוך בית חולים, אבל “קפה טוב” הוא לא סתם בית קפה רגיל.  מדובר במיזם ייחודי של עמותת “שכולו טוב” המפעילה את בית הקפה השיקומי היחיד מסוגו בארץ ובעולם, בו נותני השירות הם מטופלי בית החולים. דרך העבודה בבית הקפה המטופלים רוכשים מיומנויות העוזרות להם להשתלב מחדש בחברה ובקהילה לאחר שחרורם. 

בית הקפה מופעל, כאמור, על ידי עמותת “שכולו טוב” אשר מפעילה את  רשת “קפה טוב” –  בתי קפה חברתיים המונה 8 סניפים ברחבי הארץ, בהם עובדים מטופלים המתמודדים עם אתגרים נפשיים.  יוזמת הקמת רשת “קפה טוב” באה מתוך הרצון לשים דגש על האדם במרכז ובעיקר על מנת לשבור סטיגמות המצויות בנו בנוגע לאנשים המטופלים במרכזים לבריאות הנפש. הביקור בבית הקפה מאפשר ללקוחותיו ליהנות מקפה איכותי, כריכים ומאפים טריים וטעימים, יחד עם תמיכה חשובה במיזם שתכליתו הוא לסייע למטופלים בביה”ח לחזור לחברה לאחר סיום טיפולם בבית החולים. 

בית הקפה בעיצוב החמים ממוקם בסביבה פסטורלית ונעימה, בעל חלונות ענקיים הפונים למדשאות רחבות המכניסים אור שמש נפלא לבית הקפה.  

מיד כשהגענו חיכתה לנו ארוחת בוקר טעימה שכללה כריכים שונים, ירקות, מיני מאפים, מיץ וקפה. תפריט בית הקפה הוא חלבי (כשר) וכולל גם פשטידות, פסטות, סלטים ועוד.

 קפה טוב שער מנשה  פתוח לקהל הרחב בימים א-ה בין השעות 8:30-20:00  וביום ו’ בין השעות 8:30-14:00.  

קפה טוב - שער מנשה
קפה טוב - שער מנשה
קפה טוב - שער מנשה

מסיק קיבוץ מגל

מסיק קיבוץ מגל

התחנה השנייה בסיור במועצה האזורית מנשה הייתה מרכז המבקרים של מסיק קיבוץ מגל. 

במבנה מקסים המשמש כמרכז מבקרים, חנות ובית הבד לייצור שמן הזית, קיבלה אותנו שרון גולן שסיפרה לנו את הסיפור מאחורי “מסיק קיבוץ מגל”.  בקיבוץ מגל נטעו לפני שנים, מטעי זיתים מהם מפיקים 9 סוגים שונים של שמן זית כתית מעולה בכבישה קרה הנמכרים תחת המותג “מסיק קיבוץ מגל”. 

שרון הציגה בפנינו את סוגי שמן הזית על מאפייניהם השונים, ואף התכבדנו בטעימות “שוטים” של שמן זית. בהתחלה קצת חששתי מטעימת שמן זית כמו בטעימות יין , אך רק ששותים שמן זית טהור בשוט אפשר להרגיש את הטעם האמיתי שלו, ומתברר כי שמן זית איכותי אפשר גם לשתות ישר מהכוס, ולא רק בסלט…

הסדרה הזנית כוללת שבעה סוגי שמן זית זני טהור המאפשר להתאים את השמן לסוג המאכל והטעם האישי – בסדרה הזו תוכלו למצוא את “לצ’ינו” בעל הטעם העדין, “פיקואל” בעל טעם השקד והמתאים ביותר לאפייה, “קורטינה” המתאים בעיקר לסלטים ואוכל קר ועוד. הבחירה האישית שלי –  “ארבקינה” שטעמו עדין ומעט חריף. בקבוק של ארבקינה חזר איתי הביתה ומאז מככב בהנאה רבה כל ערב בסלט שלנו. 

בנוסף לסדרה הזנית אפשר למצוא גם את שמן הבית העשוי מהרכב משתנה בהתאם למסיק, ושמן אורגני שגדל בחלקה האורגנית של הכרם. 

תחת המותג “מסיק קיבוץ מגל” נמכרים גם מוצרי קוסמטיקה המבוססים על שמן זית, ושקדים טבעיים באריזות וואקום. 

את שמן הזית ניתן לרכוש בחנות במרכז המבקרים של “מסיק קיבוץ מגל” בימים א – ה בין השעות 8:00-16:00 וביום ו’ בין השעות 9:00-13:00. שבת – סגור.  לפרטים נוספים והזמנות 04-6287944.

 או בדף הפייסבוק או בדף האינסטגרם.בהתחלה

מסיק קיבוץ מגל
מסיק קיבוץ מגל

השקדייה פורחת...

שקדיות פורחות בקיבוץ מגל

כמילות השיר של לוין קיפניס ה”שקדייה פורחת”, עץ השקד פורח בדרך כלל בסמוך לט”ו בשבט הנחגג בשיאו של החורף. הפריחה מתרחשת לרוב בין סוף ינואר לסוף חודש מרץ, תלוי כמובן במזג האוויר. השנה עקב הגשמים הרבים והקור, הפריחה התעכבה מעט בחלק מהאזורים בארץ והחלה רק בחודש פברואר.

המיוחד בעץ השקד, לעומת עצים אחרים, הוא הקדמת הפריחה לפני הלבלוב. השילוב המושלם בין החום של ענפי העץ לצבע הורוד לבן של פרחי השקד עוצר נשימה. 

מטע השקדים של קיבוץ מגל הוא בדיוק כזה, עוצר נשימה. טורים טורים של עצי שקד, בשני זנים. האחד בשלבי סיום הפריחה, מכוסה עלים ירוקים רעננים, והשני בשיא פריחתו הורודה לבנה –  כך הם מזינים אחד את השני. 

כדי ליהנות מפריחת השקד היפה בקיבוץ מגל יש ליצור קשר עם מרכז המבקרים של “מסיק קיבוץ מגל” ולתאם ביקור בהתאם לתקופה בטלפון 04-6287944. מרכז המבקרים – מסיק קיבוץ מגל.

לא יכולתי למצוא ביטוי מתאים יותר מאשר לביטוי “תמונה שווה אלף מילים”. 

שקדיות בקיבוץ מגל
שקדיות בקיבוץ מגל
שקדיות בקיבוץ מגל

אגריתור - תיירות חקלאית מתקדמת

בקיבוץ מגל פגשנו גם את טל ארגמן, מדריך באגריתור – סיורי חקלאות מתקדמת .

טל סיפר לנו אודות קיבוץ מגל אשר הוקם בשנות החמישים ועבר משברים רבים עד הקמתו של מפעל “נטפים” שהביא ליציבות כלכלית בקיבוץ. חברת נטפים העוסקת במוצרי השקייה וטפטוף מתקדמים לחקלאות, ומוצריה נמכרים בכל העולם – ממש היי-טק חקלאי, והכל מתוצרת ישראל.  

אגריתור מארחת משלחות מכל העולם לסיורים חקלאיים המשלבת חקלאות מתקדמת, השקייה בטפטוף, בקרת אקלים וחממות שונות. 

וגם סיורים לאתרי חלקאות נוספים כמו מכון טיהור, מאגרי מים מתקדמים, רפת רובוטית ועוד.

לתיאום סיורים מודרכים באתר אגריתור.

סיורים מודרכים באגריתור
התמונה מתוך אתר "אגריתור"

מוזיאון המורשת הערבית באום אל קוטוף

אום אל קוטוף - מוזיאון מורשת ערבית

במוזיאון אשר נמצא בביתו של עבד אל- רחים כבהא בכפר אום אל קוטוף תוכלו לראות תצוגה של פריטים השייכים למורשת הערבית. כלי עבודה שונים, לבוש מסורתי, כתבים שונים, כלי אוכל ועוד. 

מייסד המוזיאון עבד אל – רחים הוא מורה דרך ויועץ חינוכי, אשר מתבל את הביקור במוזיאון בסיפורים שונים, קפה מסורתי והרבה הומור.

מוזיאון המורשת העברית באום אל קוטוף, לתיאום ביקור 052-3853995.

פיקניק בטבע - מול הר אמיר

קייטרינג בזילי.קום
קייטרינג בזילי.קום
קייטרינג בזילי.קום

במצפה אשר ממוקם מול הר אמיר, חיכה לנו נוף ירוק מרהיב לצד ארוחת צהרים כיד המלך. 

פרח בעלת קייטרינג “בזילי.קום”, ערכה בכישרון ויצירתיות רבה שולחן עמוס כל טוב – סלטים, מאפים, ירקות, גבינות, לחמים, שקשוקה, פסטות – הכל מעוצב בטוב טעם וכל מה שנשאר הוא לקחת צלחת ולהתענג על כל ביס. 

טל ארגמן, מדריך באגריתור , משמש גם כסומלייה – מלצר יין, במסעדות יוקרה בארץ, דאג ליין נפלא שליווה את הארוחה.

השילוב בין האוכל, הנוף והיין הפך את ארוחת הצהריים הזו למושלמת. 

פרח – קייטרינג בזילי.קום –  050-2844215 או  בדף האינסטגרם,  פרח מארחת בביתה שבישוב קציר אירועים עד 150 איש. 

טל ארגמן עורך סדנאות אוכל ויין בהזמנה אישית – 052-5017979, אינסטגרם

ארוחת צהריים בהר אמיר

הבית על הואדי - אמנות עץ ופסיפס

הבית על הואדי

את סיימו של הסיור חתמנו בביתה של טל רז – מורת דרך שליוותה אותנו במהלך הסיור. טל שוזרת טיולים וסיוריים חוויתיים. בבית האמנים המיוחד של טל ובעלה נעם, אפשר לראות היטב את החותם של השניים. כבר בשביל הכניסה הכחול, וגינת הירק הסובבת את השביל, מרגישים כאילו קפצנו לרגע אל עולם האגדות. בסוף השביל ניצב בית ורוד, וחצר רחבה עם ריהוט גן צבעוני ושמח. כך גם ביתם של נעם – צבעוני מאוד, עשיר בחפצים שונים שהביאו מטיולים בעולם, וחפצי אמנות שונים. 

אין ספק שהבית של נעם וטל הוא מיוחד, שניהם אמונים על עיצוב הבית, נעם, נגר במקצועו שאת עבודותיו ניתן לראות בכל רחבי הבית.  וטל, שמעבר להיותה מורת דרך היא גם צורפת ומעצבת תכשיטים המעטרים את הבית. 

החדרים הייחודיים ביותר בבית הם חדרי השירותים העשויים כולם פסיפס צבעוני, והמקלחת העשויה אבן טבעית.

נעם וטל מארחים בביתם סדנאות שונות ומפגשים של חברה משותפת, אומנות ועוד.  

לתיאום סדנא, מפגש או טיול טל רז – תכשיט של טיול.

הבית על הואדי

מה עושים עם הילדים?

תיירות מנשה מתאימה את עצמה גם לטיולים עם משפחות וילדים:

במושב גן השומרון תמצאו את “תבלין בגן” – חוות תבלין לצמחי מרפא וצבים מוגנים. הפעילות בחווה מותאת גיל וניתן לטייל גם עם ילדים קטנים. 

תבלין בגן – מושב גן שומרון. ימים א-ה 9:00-15:00, שבת 9:00-15:00. בתיאום מראש. 

במוזיאון “חצר ראשונים” בקיבוץ עין שמר ביקרתי לפני מספר שנים, ועד היום אני זוכרת את הפעילות המרתקת שעשינו שם עם הבנות. המוזיאון מספר על ראשית ההתיישבות הקיבוצית, החלוצים והשינויים החלים בקיבוץ מאז ועד היום.  במקום מתקיימות פעילויות שונות כמו:- סיור במוזיאון, סיור בטרקטור ברחבי הקיבוץ, מסיק זיתים ועוד. 

מוזיאון חצר ראשונים – קיבוץ עין שמר: ימים א-ה 8:00-15:30, יום ו’ 8:00-12:00, שבתות וחגים לפי פרסום מראש. 

אם הגעתם דווקא בחורף תוכלו ליהנות מחוות גידול התותים “רוח שתות” בקיבוץ גן שמואל. שם תוכלו להתנסות בקטיף עצמי, לראות כיצד גדלים תותים ללא רעלים,  וגם לשמוע על חקלאות מתקדמת תוך שמירה על הסביבה. 

רוח שתות – קיבוץ גן שמואל – נובמבר עד יוני ימים א- ו 9:00-16:00, שבת 9:00-15:00. בתיאום מראש. 

מה אוכלים?

קשה לסיים טיול בלי ארוחה טובה, נכון? כמה אפשרויות לסיום טעים ליום טיול מושלם.

אלחנן תרבות לחם – בקיבוץ משמרות תמצאו את אלחנן תרבות לחם, מאפייה המייצרת לחמי מחמצת ומאפים ייחודיים. במאפייה קיימת מסעדת שף אשר מתבססת על הלחמים המיוצרים במקום.

חומוס ואהבת – בתחנת הדלק בכניסה למועצה האזורית מנשה, ניצבת חומסייה קטנה שהפכה להיות מקום של שיתוף, חיבור וקרוב לבבות בין תושבי האזור. 

יש קפה – אם אתם מחפשים קפה וכריך לדרך, זה המקום. “יש קפה” היא עגלת קפה המציעה קפה משובח, מיצים טבעיים, מאפים טריים, וסנדוויצ’ים שמחים. 

במתחם אלון עין שמר – תוכלו למצוא מבחר מסעדות לצד מותגי אופנה רבים

רוצים עוד?

רוצים הצעות נוספות למסלולים ואטרקציות במועצה אזורית מנשה?  – הורידו לנייד את אפליקציית “wish trip”  וחפשו מה עוד יש באיזור.

אם תרצו לקרוא עוד על תיירות מנשה אתם מוזמנים לקפוץ לבלוגים של חברותי לסיור הבלוג של נילקה המהממת!!  (שאתם חייבים להכיר) , או לבלוג המושלם של מאיה אמאל’ה שניים  וגם לבלוג המקסים של ניצן The yellow edit.

מחפשם רעיונות נוספים לטיולי חורף?  כנסו לפוסט שלי טיול זוגי בירושלים  או לפוסט על  טיול משפחתי בחרמון 

דף הבית » Travel » מועצה אזורית מנשה
Facebook Comments Box

כתיבת תגובה

דילוג לתוכן